Profil Bilgileri

Genel Bilgiler

Cinsiyet
Bay
Yaşım
36
Hobileri
Biyoloji, Felsefe,
İş Durumu
Devlet kurumu

İletişim Bilgileri

Şehir
İstanbul
Ülke
Turkey

Eğitim Bilgileri

Ünivesitenizin Adı
Selçuk Üniversitesi
Eğitim Durumu
Lisans Mezunu

Events

My Google Ads

//-->
Oğuz Osmanoğlu

Oğuz Osmanoğlu

Böceklerde davranış fizyolojisi hakkında detaylı bilgi,kaynak kitap,internet web sayfaları önerisi,yardımı olabilcek arkadaşlar var mi ? Teşekkür ederim şimdiden.
- 12 Ay önce
 • Derece
 • Üyelik başlangıcı
 • Çarşamba, 09 Aralık 2009 11:26
 • Son çevrimiçi
 • 6 Ay önce
 • Profil Gösterimi
 • 2,943 göslerim
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' CORYNEBACTERİUM DİPHTERİAE' isimli bir konu başlattı
  SLM ARKADAŞLAR ACİL YARDIMINIZ GEREKİYOR CORYNEBACTERİUM DİPHTERİAE hangi sıcaklık-pH ta gelişir? tuz-şeker dayanıklılığı? tolere edilip edilemediği? hangi sporlarda gelişir? riskli gıdalar hangileridir? bu soruların cevabını bilen varsa yardımcı olabılır mısınız?
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 22
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Timsahların Yaşam Döngüsü' isimli bir konu başlattı
  Timsahlar yumurtlarak çoğalan canlılardır. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazan bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar.

  Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır. Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür. Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazan sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Albertosaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Yaklaşık 70 milyon yıl önce Kretase dönemin de Kuzey Amerika'da yaşamış tyrannosaurid theropod dinozorun bir cinsidir. Bazı bilim adamları Gorgosaurus libratus cinsi olarak tanımlamakta ama genel olarak tyrannosaurid theropod olarak kabul edilmektedir.

  Albertosaurus küçük 2 parmaklı elleri ve iri kafasında bulunan keskin dişleri ile iki ayağı üzerinde durabilen ekosistem besin zincirinin en tepesinde yer alan avcılardan biriydi.  Albertosaurus muhtemelen az 2 ton ağırlığında, ondan daha ünlü olan Tyrannosaurus daha çok küçüktü. 1884 yılında ilk keşfedildiğinden bu yana, otuzdan fazla bireylerin fosiller çoğu diğer tyrannosaurids için kullanılabilir olandan Albertosaurus anatominin daha ayrıntılı bir bilgiye sahip bilim adamları sağlayan ele geçmiştir.

  Yapı olarak kuyruktan buruna kadar yaklaşık 10 metre, yerden yüksekliği ise 3.5 metre civarındaydı.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Alectrosaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Alectrosaurus bekar kertenkele anlamına gelir. İç Moğolistan'ın Geç Kretase Döneminde yaşamış tyrannosaurid theropod dinozorunun bir cinsidir. Tyrannosaurus rex'e benzer bir vücut şekli vardır. İki ayaklı bir etoburdur.

  Gövde uzunluğu burundan kuyruğa kadar 5 metre civarındaydı. Normal de diğer etcil dinazorlara göre boyutu küçüktür. Yüksekliği ise bir insan boyu ile aynı ölçülere sahiptir.

  Jenerik ismi Alectrosaurus yalnız kertenkele olarak adlandırılabilir. İlk fosilleri 1923 yıllarında bulunmuştur.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Allosaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Allosaurus 1877 yılında paleontolog Othniel C. Marsh tarafından adlandırılmıştır. Hemen hemen tam olan ilk fosili, 1883'te Kolorado'da (ABD), M.P. Felch tarafından bulunmuştur.

  Allosaurus iki ayağı üzerinde yürürdü. S şeklinde boynu ve diğer dinozorlardan farklı olan bir omurgası vardı. Farklı omurga yapısı ona bu ismi kazandırmıştır; "Allosaurus = farklı kertenkele". Güçlü bir kuyruğa ve iri bir gövdeye sahipti. Ön ayakları kısa ve üç parmaklıydı. Pençeleri 15 cm kadardı. Bu türün üyeleri 9-12 m uzunluğa ve 2-4,5 ton ağırlığa erişebilirlerdi. Allosaurus 'un çene ve kafatası yapısı bilim adamları tarafından incelendiğinde alt ve üst çenesiyle ısırdığı zaman uyguladığı basıncın bir aslanınkinden zayıf olduğu saptandı. Ancak Allosaurus, bu dezavantajını jilet keskinliğindeki tırtıklı dişleri,güçlü boynunun da yardımıyla uyguladığı kendine has balta vuruşu şeklindeki üst çenesiyle yaptığı ilginç ısırığıyla kapatıyordu.

  Bölgesindeki en büyük etçil olan Allosaurus'un güçlü çenesi, keskin dişleri ve pençeleri en büyük silahlarıydı. Muhtemelen Stegosaurus benzeri büyük otobur dinozorlar ile beslenirdi. Orta boy sauropodları da öldürebileceği tahmin ediliyor. Allosaurus 'un diş izleri bir Apatosaurus 'un omurgasında bulunmuştur. Leş ile de beslenmesi muhtemeldir. Grup halinde avlandıkları sanılıyor. Bu şekilde büyük sauropodlara karşı da etkili olabilirlerdi.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Amargasaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Amargasaurus Güney Amerika'da ne Erken Kretase Dönemi (130-125 myö) dicraeosaurid sauropod adlı dinozor türünün bir cinsidir. 10 metre (33 feet) uzunluğunda ulaşan bir sauropod için küçük bir cinstir. Dicraeosaurus gibi, uzun bir boyun, düşük kafatası ile dört ayaklı bir otoburdur. Sırtında dikenler ve bu dikenlerin deri yelkenlerle destekli olduğu söylenmiştir. Ama bu hipotez 2000 yılında Gregory S. Paul tarafından reddedilmiştir.

  Yaklaşık 2.6 ton ağırlığının olduğu söylenmektedir. Amargasaurus un boyu, sauropod standartları için kısaydı.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Anatosaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Adı: Anatosaurus ("ördek kertenkele" )

  Habitat: Kuzey Amerika Woodlands

  Tarihsel Dönem: Geç Kretase (70-65000000 yıl önce)

  Boyut ve Ağırlık: Yaklaşık 40 metre uzunluğunda ve 4 ton

  Besin Türü: Bitkiler (Otçul)

  Ayırt Edici Özellikleri: Büyük boy, uzun kuyruk, ön bacakları daha uzun arka
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Anchiceratops Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Anchiceratops Alberta, Kanada da, Kretase döneminin ikinci yarısında yaklaşık 72-71.000.000 yıl önce yaşamış önce yaşamış bir dinazordur. Anchiceratops uzun yaklaşık 5 m (16.4 ft) kadar büyüklüğe sahip otçul bir dinazor türüdür. Gözlerinin üzerinde kafasının tepesinde 2 büyük ve burnunun üzerinde 1 adet küçük boynuzu bulunur. Bu türe ait bir düzine kafatası bulunmuştur.

  Anchiceratops adı, "boynuzlu yüzünüze yakın" anlamına gelir. Amerikalı paleontolog Barnum Brown tarafından, 1914 yılında, bu dinozor türü Monoclonius ve Triceratops türlerine bir geçiş formu olduğuna inanılıyordu. Anchiceratops kalıntılar Barnum Brown liderliğindeki bir ekip tarafından 1912 yılında Alberta Kanada, Red Deer Nehri kıyısında tespit edilmiştir.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Apatosaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Apatosaurus, (anlamı: aldatıcı kertenkele) Jura döneminin sonunda, yani günümüzden 140 milyon yılı aşkın süre önce Kuzey Amerika’nın batı kesiminde yaşamış otçul dev boyutlu dinozor türü. Dinozorlarla ilgili pek çok filmde ve kitapta kullanıldığı adıyla Brontosaurus da denen bu dev boyutlu dinozora, paleontoloji uzmanları, Apatosaurus adını vermişlerdir. Brachiosaurus, Diplodocus ve Camarasaurus gibi başka dev boyutlu dinozorlarla birlikte, Sauropoda alttakımını oluşturur

  Fiziksel özellikleri
  Apatosaurus ’un dev, varil biçimi bir bedeni vardı; ayakları 5 parmaklı, bacakları kısa ve kalın, kuyruğu ve boynu uzundu. Toplam uzunluğu 25 m’yi aşıyor, ağırlığı 18-32 ton arasında değişiyordu. İnce uzun kafatası kısa, ama sivri dişlerle donanmıştı. Kafatası ve beyin bağlantıları zayıf olduğundan, genellikle başsız bulunan Apatosaurus 'ların ilk iskeletini bulan (1979) ABD’li paleontoloji uzmanı O.C.Marsh, hemen yakında bulduğu, günümüzde Camarasaurus adı verilen bir dinozorun kafatasının, Apatosaurus iskeletinin eksik parçası olduğunu sanmış, bu yüzden 1970 yıllarında bu yanlış düzeltilinceye kadar, Apatosaurus basık burunlu bir kafası ve burgu gibi dişleri olan bir dinozor olarak betimlenmiştir.

  Yaşayış biçimi
  Paleontoloji uzmanları uzun süre, Apatosaurus ’u göllerde bataklıklarda ve ırmaklarda beslenip dolaşan bir yarı su canlısı sanmışlardır. Bu düşünce, hayvanın bacaklarının o ağır bedeni taşıyamayacağı, dolayısıyla da, bedenini hareket ettirmesi için suda yaşaması gerektiği düşüncesinden kaynaklanmış, bazı bilim adamları uzun boyunun 6–8 m derinlikten soluk almasını sağladığı görüşünü öne sürmüşlerdir. Ama bu kuram görünüşte çökmüştür; Birkaç metre derinlikteki su basıncı bile soluksuz kalması için yeterliydi. En son kuram, bütün Sauropoda’ların karada yaşamış oldukları, boyunlarının uzunluğundan yararlanarak ağaçların üst yapraklarıyla beslendikleridir.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
 • Oğuz Osmanoğlu Forumda' Ankylosaurus Dinazor' isimli bir konu başlattı
  Ankylosaurus, (anlamı: sert zırhlı kertenkele), 70-65 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen bir dinozor türüdür.

  Otobur beslenen bu tür 7-10 metre boyunda ve 4-7 ton ağırlığındadır. Dört bacağı üzerinde yürür. Ön bacakları arkadakilerden daha kısadır. Sırtı kemik ve plakalarla kaplıdır. Başının arkasından kuyruğuna kadar iki sıra diken bulunmaktadır. Kuyruğunun ucundaki taş gibi kemiği ile çok büyük kayaları bile parçalayabilirdi ve kendisine saldırıldığında saldıran dinozor zarar görürdü (Eğer saldıran dinozor çok güçlü değilse). Bu otobur dinozorun tek saldırısı kuyruğunu dikensiz bir topuz olarak kullanmaktır.
  Cevap vermek için buraya tıkla...
  kunena.post May 12
  • 4. Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi   Merhabalar arkadaşlar, Bu sene de yine sizlerle güzel bir etkinlik yapmak için buradayız! Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu olarak bu yıl 4.’sünü düzenliyor olduğumuz Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi’nin konusu Evrim Karşıtlığının Neden Bilimsel Olmadığı Gerçeği. Günümüzde son hızla artmakta olan temel olarak pozitif bilim karşıtlığının en tartışmalı konusu şüphesiz ki Evrim. 3 senedir sizlere Evrim konusunda çizdiğimiz bilimsel perspektifin sonunda artık sözde bilim olarak görülen Evrim Karşıtlığının aslında neden bilimsel olmadığını kanıtlanmış gerçeklerle yine sizlere anlatacağız. Bilimsel danışmanlığını Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy hocamızın yaptığı bu seneki kongremizin konu başlıkları ise şöyle: 1- Kambriyen Patlaması ve Anlık Oluş Yanılgısı 2- Ara Form Nedir? Evrim Karşıtlığı Ne Diyor, Bilim Ne Söylüyor? 3-Yaşamın Ortaya Çıkışına İlişkin Anlık Oluş İddiası Karşısında Evrimsel Biyoloji Çalışmaları 4- Evrim Karşıtlığının ‘Tesadüf’ü ve Evrimsel Biyolojideki Rastlantısallık 5-‘Mükemmel’ Yapı , Organ ve Organizma Vurgusunun Bilim Dışılığı 6-‘İndirgenemez Karmaşıklık’ ve ‘Akıllı Tasarım’ Neden Biyolojik Gerçekliğe Uymaz? 7- Evrim Karşıtlığının Doğal Seçilim Algısının Yüzeyselliği ve Bağlam Dışılığı 8-Tür İçi Değişim Neden Türleşmeyi İzah Eder? Evrim Karşıtlığı Neden Türleşmeyi Kabul Etmez? 9-Yaşayan Fosil Olur Mu? Görünürdeki Kaba Değişmezliğin Gizlediği Evrimsel Değişkenlik 10-Bir Sosyolojik Vaka Olarak Evrim Karşıtlığının Tarihsel Gelişimi 11- Evrim Karşıtlığının İnancı Kötüye Kullanması ve Dinlerin Konuya Tarihsel Bakışı Kongre kayıtlarımız ise en kısa sürede açılacak ve panel konuşmacılarımız, kongre programımız daha sonra ilan edilecektir. İlgi duyan, merak eden herkesi kongremize bekliyoruz! Teşekkürler. https://www.facebook.com/HU.Evrimsel.Biyoloji.Ogrenci.Kongresi www.hubito.com
   2014-05-04 09:00:00
   2014-05-05 17:00:00
   Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü / ANKARA
  events Nisan 22
  • 21.Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongresi BİYOP biyoloji öğrencilerinin gönüllülüğü ile kurulmuş bir platform olup üniversiteler arasında ortak bir bağ kurarak bilgi paylaşmayı ve biyoloji öğrencilerinin sorunlarını ele almayı amaçlar. Her yıl düzenli olarak Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongresi’ni düzenlemekle ve bu kongrenin devamlılığını sağlamakla yükümlüdür. Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongreleri’nde amaçlanan bilimin geleceğini oluşturacak olan biz öğrencilerin ortak bir platformda buluşması, sorunlarını paylaşması, çözümler araması, projelerinin amaçlarını paylaşmasını sağlamaktır.Geçmiş kongreler, platformun işleyişi ve diğer detaylı bilgiler için tıklayın: Türkiye Biyoloji Öğrencileri Platformu (BİYOP)Kongremiz süresince temel bilimler olan biyolojinin yanı sıra, Tıp, Ziraat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği,  Veterinerlik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Farmakoloji, Biyokimya, Biyomedikal Mühendisliği, Biyomühendislik gibi biyoloji temelli diğer bilim dalları da dahil olmak üzere akademik sunumlar, Kongremiz süresince temel bilimler olan biyolojinin yanı sıra, Tıp, Ziraat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği,  Veterinerlik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Farmakoloji, Biyokimya, Biyomedikal Mühendisliği, Biyomühendislik gibi biyoloji temelli diğer bilim dalları da dahil olmak üzere akademik sunumlar,poster ve sözlü öğrenci sunumları ile panel etkinliğimiz yapılacaktır. Sunum yapmak isteyen katılımcılar, bildiri özeti standartlarını 20 Mayıs- 6 Haziran 2014 tarihine kadar tarafımıza gönderebilirler. Katılımcılarımız dinleyici olarak da kongremize katılabilirler.Kongremiz sadece bilimsel içeriğiyle kalmayıp, misafirlerimize, sosyal etkinliklerimizle kentimizi tanıtma imkanı sunacaktır. Sadece doğa ile değil, tarihi ile de canlı ve modern kentimiz olan TRABZON bugün çevre illeriyle beraber Doğu Karadeniz’de kongremizin ev sahibi konumundadır.Kongremize katılmak isteyen tüm misafirlerimiz, 1-18 Temmuz 2014 tarihlerinde kesin kayıt yaptırabilirsiniz.   http://biyokongre21 ...
   2014-09-01 09:00:00
   2014-09-05 18:00:00
   Prof. Dr. Osman TURAN Kongre Merkezi
  events Nisan 22
 • events Nisan 22
  • II. Biyomühendislik ve Genetik Günleri 9-10 Mayıs 2014 (Cuma-Cumartesi) tarihlerinde Üsküdar Üniversitesi Altunizade Kuzey Kampüs, Nermin Tarhan Konferans Salonunda Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik Öğrenci Kulübü ve Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kulübü ortaklığıyla gerçekleşecek olan etkinliğimize sizleri davet ediyoruz.
   2014-05-09 00:00:00
   2014-05-10 00:00:00
   Üsküdar Üniversitesi Altunizade Kuzey Kampüs Nermin Tarhan KOnferans Salonu / İSTANBUL
  events Nisan 22
 • Suyunuz bir depodanmı geliyor. Birde böcek ayrı birşey kurtçuk ayrı birşey
  Sizde konuya cevap yazmak istiyorsanız buraya tıklayın
  kunena.post Nisan 02
 • Oğuz Osmanoğlu siteye yeni bir video yükledi. İzlemek için video resmine tıklayın.video
  videos Şubat 26
 • Oğuz Osmanoğlu videoya yeni bir yorum ekledi Kazım Koyuncu - İşte Gidiyorum
  Mekanın cennet olsun
  videos Şubat 26
 • Oğuz Osmanoğlu siteye yeni bir video yükledi. İzlemek için video resmine tıklayın.video
  Kazım Koyuncu - Selimina 04:43
  Kazım Koyuncu - Selimina Kazım Koyuncu - Selimina
  videos Şubat 26
 • Oğuz Osmanoğlu siteye yeni bir video yükledi. İzlemek için video resmine tıklayın.video
  Kazım Koyuncu-Dağlarda Kar Sesi Var(Özgün Müzik Sevgisi) 02:44
  Kazım Koyuncu-Dağlarda Kar Sesi Var(Özgün Müzik Sevgisi) Lütfen Facebook Sayfamıza Destek Veriniz Link Tık.. https://www.facebook.com/DevrimciSozler
   
  Trabzon Daha büyük
  videos Şubat 26 Göster
 • Oğuz Osmanoğlu siteye yeni bir video yükledi. İzlemek için video resmine tıklayın.video
  Halil İbrahim (Musa Eroğlu) 05:07
  Halil İbrahim (Musa Eroğlu) Halil İbrahim - Kerbela Destanı (1996) - DUYGU MÜZİK PLAK
   
  Türkiye Daha büyük
  videos Şubat 26 Göster
 • friends zafer çoban ve Oğuz Osmanoğlu arkadaş oldu.

My Contacts

Ev Adresi
n/a
Şehir
n/a
Posta Kodu
n/a
Ülke
n/a
Telefon
n/a
Cep Tel
n/a
Fax
n/a
Şirketim
n/a
İş Adresi
n/a
Website
n/a
Bölüm
n/a
İş Ünvanı
n/a
Ana IM ID
n/a
ICQ
n/a
AIM
n/a
Y!M
n/a
MSN
n/a
GTalk
n/a
Skype
n/a

Analiz Ve Tahlil Bilgileri

 
 

EKİBİMİZ
Biyologlar.com a destek ve hizmet veren arkadaşlarımız           AYRINTILAR
HAKKIMIZDA
Biyologlar.com ailesi ve arkadaşlarımız hakkında... AYRINTILAR
   
PROJELER
Biyologlar.com ailesi çeşitli projelere destek vermek için sizlerin yanında... AYRINTILAR
SPONSORLUK
Biyologlar.com ailesi olarak çeşitli konularda sponsorluk hizmeti  AYRINTILAR
   

ÖDEV YARDIM
Biyoloji ödevlerinizle ilgili sorularınıza cevap bulabilmek için. Bize yazın AYRINTILAR

TANITIM
Biyoloji kongre, sempozyum, çalıştay tanıtım faaliyetleri AYRINTILAR

REKLAM
Sitemizde birçok reklam uygulaması yapılmaktadır. Reklamlarınız için  AYRINTILAR
BİYOBOOK
Türkiye'nin en geniş kapsamlı biyoloji sosyal ağı sizlerin hizmetinde.  AYRINTILAR