Makaleler

Gram Boyama

Ilk olarak Hans Christian Joachim Gram tarafindan bu boyama yöntemini uygulamis ve bakterilerin büyük çogunlugunun gram olumlu ve gram olumsuzluk boyanma özelligi gösterilmistir. Gram olumluluk özelligi bakterilerin hücre çeper yapisina bagli bir özelliktir.Gr. olumlu bakterilerin peptidoglikan tabakasi gram olumsuzlara göre daha kalin,ayrica gram olumsuzlarda bulunmayan Teikoik asitin varligidir.Ayrica Gram olumlu bakterilerin hücre çeperlerinde magnezyum ribonükleat, lipid ve karbonhidratlar boya ile(Kristal moru) zor ayrilabilen bilesikler yapmasidir.

1. Preparat hazirlanir, kurutulur ve tespit edilir.

2. Preparat üzerine kristal viyole(Gentiana viyole) dökülür. 1 dakika bekletilir.

3. Preparat üzerindeki boya(Kr. vio.) dökülür.Gram iyot(Lugol) preparat üzerine ilave edilir, yaklasik 1 dakika tutulur.

4. Preparat %96 lik etil alkol ile 2-3 kez yikanir.

5. Preparat su ile yikanir

6. Preparat sulu fuksin boyasi ile 15 saniye boyanir.

7. Preparat su ile yikanir, kurutulur, immersiyon obj. ile incelem yapilir.Gram olumlu bakteriler MOR,Gram olumsuz bakteriler Pembe-Kirmizi renge boyanir. Gram boyama da sulu fuksin(zit boya) disinda kullanilan boyalar olarak; nötral kirmizisi, safranin sulu eriyigi, Bismark kahverengisi,asit pikrik eriyigi ve malasit yesili.Ayrica Gram boyama yönteminin, Weitgert’in, Hucker’in ve Brucke’nin degisik Gram boyama yöntemleri vardir.En az iki bazik boyanın kullanıldığı boyama yöntemidir. Mikroorganizmaların gram boyamasında etkili olacak mekanizmalar şunlardır:

1- Bakteri hücre yapısı:

a)- Gram pozitif bakterilerin hücre çeperinde Gram negatiflere kıyasla oldukça kalın peptidoglikan tabaka mevcuttur. Bu nedenle aldıkları boyayı alkolle dekolarizasyonda gram negatiflere nazaran daha geç bırakırlar.

b)- Gram pozitif bakterilerin hücre çeperinde karbonhidratlar, gram negatiflerde lipidler fazladır. Karbonhidratlar alkolle dekolarizasyon esnasında dehidratasyona (su molekülü açığa çıkar) uğrar. Porlar iyice büzüşür , daralır ve boya dışarı çıkamaz. Lipitler için ise alkol çözücüdür ve hücre çeperinde  olan porlar daha çok açılacaktır.

c)- Gram pozitif hücre çeperinde bulunan teikoik asit, bazik boyalarla  daha kuvvetli birleşik oluşmasını sağlar.

d)- Gram pozitif hücre çeperinde bulunan magnezyum ribonucleatın gram boyanmada önemli fonksiyonları vardır.

e)- Bakteri protoplazmasının pH sıda önemlidir.Gram pozitiflerdeki protoplazmanın pH sı daha asidiktir.

2- Bakteri Kültürünün Yaşı:Genel olarak yaşlanmış kültürden elde edilen preparat gramla negatif boyanma eğilimindedir. Gram boyamada kullanılan değişik boya çözeltileri vardır. Bu boyaların hazırlandığı çözeltiye göre boyama süresi değişir. ( Toz boya distile su içinde hazırlanırsa Kristal Viole ile boyama 1 dakika iken, amonyum oxalat kullanıldığında kristal viole ile boyamada  30 saniye yeterli olmaktadır.) Gram boyamada Lugol mordan olarak kullanılmaktadır. Görevi boyanın bakteriye tesbitini sağlamaktır.

Gram Boyama Yönteminin Yararları

1- Mikroorganizmaları gram pozitif ve gram negatif diye iki ana gruba ayırır.

2- Mikroorganizmaların morfolojisi ve dizilimi esas alınarak ön tanı konur. Buna dayanarak nisbeten uygun bir antibiyotik seçilir, izolasyon için uygun besiyeri seçimi yapılır.

3- Örneğin usulüne uygun olup olmadığı hakkında bilgi verir.

4- Anaerop mikroorganizma olup olmadığı hakkında bilgi verir. Aeroplarda üreme yok; fakat mikroskopta  polimikrobiyal özellik gözleniyorsa anaerop olduğu anlaşılır.


EKİBİMİZ
Biyologlar.com a destek ve hizmet veren arkadaşlarımız           AYRINTILAR
HAKKIMIZDA
Biyologlar.com ailesi ve arkadaşlarımız hakkında... AYRINTILAR
   
PROJELER
Biyologlar.com ailesi çeşitli projelere destek vermek için sizlerin yanında... AYRINTILAR
SPONSORLUK
Biyologlar.com ailesi olarak çeşitli konularda sponsorluk hizmeti  AYRINTILAR
   

ÖDEV YARDIM
Biyoloji ödevlerinizle ilgili sorularınıza cevap bulabilmek için. Bize yazın AYRINTILAR

TANITIM
Biyoloji kongre, sempozyum, çalıştay tanıtım faaliyetleri AYRINTILAR

REKLAM
Sitemizde birçok reklam uygulaması yapılmaktadır. Reklamlarınız için  AYRINTILAR
BİYOBOOK
Türkiye'nin en geniş kapsamlı biyoloji sosyal ağı sizlerin hizmetinde.  AYRINTILAR