Türkiye Balıkları (Pisces)
Türkiye Türler Listesi/Kemikli Balıklar (Osteichthyes)
Sazanımsılar (Cypriniformes)
Sazangiller (Cyprinidae)
* Abramis brama (Linnaeus, 1758) (Çıplak Balığı)
* Acanthalburnus microlepis Filippi, 1863 (İnci Balığı)
* Acanthobrama marmid Heckel, 1843 (Tahta Balığı)
* Acanthobrama mirabillis Ladiges, 1960 (Tahta Balığı)
* Pseudophoxinus maeandricus (Ladiges, 1960)
* Alburnoides bipunctatus Bloch, 1782 (Noktalı İnci Balığı)
* Alburnus albidus Costa, 1838 (İnci Balığı)
* Alburnus alburnus (Linnaeus, 1758) (İnci Balığı)
* Alburnus akili Battalgil, 1942 (İnci Balığı)
* Alburnus filippii Kessler, 1877 (İnci Balığı)
* Alburnus charusini Herzenstein, 1889
* Alburnus coeruleus (Günther,1869)
* Alburnus heckeli Battalgil, 1942 (İnci Balığı)
* Alburnus orontis Sauvage, 1882 (İnci Balığı)
* Aspius aspius (Linnaeus, 1758) (Kocaağız Balığı)
* Aspius vorax Heckel, 1843 (Sis Balığı)
* Barbus capito capito Guldenstaedt, 1773 (Caner, Bıyıklı Balık)
* Barbus capito pectoralis Heckel, 1843 (Bıyıklı Balık)
* Barbus esocinus Heckel, 1843
* Barbus mursa Guldenstaedt, 1773 (Murzu Balığı)
* Barbus plebejus ercisianus Karaman, 1971 (Bıyıklı Balık)
* Barbus plebejus escherichi Steindachner, 1897 (Bıyıklı Balık)
* Barbus plebejus kosswigi Karaman, 1971 (Bıyıklı Balık)
* Barbus plebejus lacerta Heckel, 1843 (Bıyıklı Balık)
* Barbus rajanorum mystaceus (Heckel, 1843) (Sirink, Bıyıklı Balık)
* Barbus rajanorum rajanorum (Pallas 1814) (Sirink, Bıyıklı Balık)
* Barbus subquineuneiatus Gunther, 1868 (Bıyıklı Balık)
* Barbus xanthopterus Heckel, 1843 (Maya Balığı)
* Barilius mesopotamicus Berg, 1932
* Blicca bjoerkna (Linnaeus, 1758) (Tahta Balığı)
* Capoeta antalyensis (Battalgil, 1943) (Kara Balık)
* Capoeta barroisi (Lortet, 1894) (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta angorae (Hanko, 1924) (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta bergamae Karaman, 1971 (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta capoeta (Guldenstaedt, 1772) (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta damascina (Cuvier ve Valenciennes, 1842) (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta kosswigi Karaman, 1969 (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta sieboldi (Steindachne, 1864) (Siraz Balığı)
* Capoeta capoeta umbla (Heckel, 1843) (Siraz Balığı)
* Capoeta pestai (Pietschmann, 1933)
* Capoeta tinca (Heckel, 1843) (Karabalık,Siraz Balığı)
* Capoeta trutta (Heckel, 1843) (Lekeki Siraz Balığı, Kara Balık)
* Carasobarbus luteus Heckel, 1843
* Carassius carassius (Linnaeus, 1758) (Havuz Balığı)
* Carassius auratus gibelio (Bloch 1782)
* Chalcalburnus chacloides Guldenstaedt, 1772 (Tatlısu Kolyoz Balığı)
* Chalcalburnus mossulensis Heckel, 1843 (Gümüş Balığı)
* Chalcalburnus sellal (Heckel, 1843) (Gümüş Balığı)
* Chalcalburnus tarichi Pallas, 1811 (İnci Kefali)
* Chondrostoma colchicum Derjugin, 1899 (Karaburun)
* Chondrostoma cyri Kessler, 1877 (Karaburun Balığı)
* Chondrostoma nasus (Linnaeus, 1758) (Karaburun Balığı)
* Chondrostoma regium Heckel, 1843 (Karaburun Balığı)
* Cyprinion macrostomus Heckel, 1843
* Cyprinion tenuiradius Heckel, 1849
* Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758) (Sazan Balığı)
* Garra variabilis Heckel, 1843 (Yapışkan Balık)
* Garra rufa Heckel, 1843 (Yağlı Balık)
* Gobio gobio gymnostethus Ladiges, 1960 (Dere Kayası)
* Gobio gobio insuyanus Ladiges, 1960 (Dere Kayası)
* Gobio gobio intermedius Battagil, 1944 (Dere Kayası)
* Gobio gobio microlepidotus Battalgil, 1942 (Yağlıca)
* Gobio hettitorum Ladiges, 1960 (Derekaya Balığı)
* Gobio persus Gunther, 1899 (Dere Kayası)
* Hemigrammocapoeta kemali Hanko, 1924
* Hemigrammocapoeta sauvagei Lortet, 1883
* Kosswigobarbus kosswigi Ladides, 1960
* Ladigesocyris ghigii Gienferrari, 1927
* Leucalburnus kosswigi Karaman, 1972
* Laucalburnus satunini (Berg, 1910)
* Leucaspius delineatus (Heckel, 1843)
* Ladigesocypris ghigii (Gianferrari, 1927)
* Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758)
* Leuciscus borystenicus Kessler, 1859 (Tatlısu Kefali)
* Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758) (Tatlısu Kefali)
* Leuciscus cephaloides (Battalgil 1942 )
* Leuciscus kurui Bogutskaya 1995
* Leuciscus lepidus Heckel, 1843 (Akbalık)
* Phoxinellus crassus (Ladiges 1960)
* Phoxinellus (Spinophoxinellus) anatolicus Hanko, 1924 (Yağ Balığı)
* Phoxinellus zeregii kervillei Pellegrin, 1911 (Ot Balığı)
* Phoxinellus zeregii meandri Ladiges, 1960 (Ot Balığı)
* Phoxinellus zeregii fahirae Ladiges, 1960 (Ot Balığı)
* Phoxinellus handlirschi Pietschmann, 1933
* Phoxinus phoxinus (Linnaeus, 1758) (Ot Balığı)
* Psuedorasabora parva (Temminck & Schlegel, 1846)
* Rhodeus sericeus amarus Bloch, 1782 (Acıbalık)
* Rutilus frisii Nordmann, 1840 (Levkit Balığı)
* Rutilus rubilio Bonaparte, 1837 (Gördek Balığı)
* Rutilus rutilus Linnaeus, 1758 (Kızılgöz Balığı)
* Rutilus tricolor Lortet, 1883 (Gördek Balığı)
* Scardinus erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) (Kızılkanat)
* Tinca tinca (Linnaeus, 1758) (Kadife Balığı)
* Tor canis (Valenciennes, 1842) (Bıyıklı Balık)
* Tor grypus Heckel, 1843 (Bıyıklı Balık)
* Vimba vimba (Linnaeus, 1758) (Eğrez Balığı, Kavinne Balığı)
Cobitidae
* Cobitis kellei Erkakan, Atalay-Ekmekci ve Nalbant, 1998
* Cobitis elazigensis Coad ve Sarıeyyüpoğlu, 1988
* Cobitis fahireae Erkakan, Atalay-Ekmekci ve Nalbant, 1998
* Cobitis splendens Erkakan, Atalay-Ekmekci ve Nalbant, 1998
* Cobitis simplicispinna Hanko, 1924 (Çöpçü Balığı)
* Cobitis vardarensis Karaman, 1928
* Cobitis vardarensis kurui Erkakan, Atalay-Ekmekçi ve Nalbant, 1998
* Cobitis strumicae Karaman, 1955
* Cobitis turcica Hanko, 1924
* Sabanejewia aurata (De Filippi, 1863)
* Orthrias (Noemacheilus) angorae (Steindachner, 1897) (Çöpçü Balığı)
* Orthrias (Noemacheilus) argyrogramma (Heckel, 1846) (Çöpçü Balığı)
* Orthrias (Noemacheilus) frenatus (Çöpçü Balığı)
* Orthrias (Noemacheilus) insignis (Heckel, 1843) (Çöpçü Balığı)
* Orthrias (Noemacheilus) panthera (Heckel, 1843) (Çöpçü Balığı)
* Orthrias (Noemacheilus) tigris (Heckel, 1843) (Çöpçü Balığı)
* Orthrias (Noemacheilus) tschaiyssuensis (Banarescu ve Nalbant, 1964) (Çöpçü Balığı)
* Seminemachelius lendli (Hanko, 1924) (Çöpçü Balığı)
* Paracobitis malapterura (Valenciennes, 1846) (Çöpçü Balığı)
* Turcinoemacheilus kosswigi Banarescu ve Nalbant, 1964 (Çöpçü Balığı)
Mersin balığımsılar (Acipenseriformes)
Mersin balıkları (Acipenseridae)
* Rus mersin balığı (Acipenser gueldenstaedti)
* Şip balığı (Acipenser nudiventris)
* Yıldızlı mersin balığı (Acipenser stellatus)
* Kolan balığı (Acipenser sturio)
* Mersin morinası (Huso huso)
Esas Sardalyalar (Clupeiformes)
Sardalyalar (Clupeidae)
* Alosa caspia (Eichwald, 1838) (Tırsi)
* Alosa caspia bulgarica Drensky, 1934 (Tırsi)
* Alosa caspia nordmanni Antipa,1906 (Tırsi)
* Alosa caspia palaeostomi (Sadowsky, 1934) (Tırsi)
* Alosa caspia tanaica (Grimm, 1901) (Tırsi)
* Alosa fallax nilotica (E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1808) (Tırsi)
* Alosa pontica (Eichwald,1838) (Tırsi)
* Clupeonella cultriventris (Nordmann, 1840) (Tırsi)
* Dussumieria elopsoides Valenciennes, 1847 (Hint Sardalyası)
* Etrumeus teres (Dekay, 1842) (Akdeniz hamsisi)
* Herklotsichthys punctatus (Ruppell, 1837) (Sardalya)
* Bayağı sardalya (Sardina pilchardus)
* Kulaklı sardalya (Sardinella aurita)
* Benekli sardalya (Sardinella maderensis)
* Sprattus sprattus (Linnaeus, 1758) (Çaça)
Hamsiler (Engraulidae)
* Hamsi (Engraulis encrasicolus)
Işıldak Balıkları (Gonostomatidae)
* Cyclothone braueri Jespersen & Taning, 1926 (Işıldak Balığı)
Balta Balıkları (Sternoptychidae)
* Argyropelecus hemigymnus Cocco, 1829 (Işıldak Balığı)
* Maurolicus muelleri (Gmelin, 1788) (Işıldak Balığı)
Photichthyidae
* Vinciguerria attenuata (Cocco, 1838) (Işıldak Balığı)
Engerek Balıkları (Chauliodontidae)
* Chauliodus sloani Schneider, 1801 (Engerek Balığı)
Kocaağız Balıkları (Stomiidae)
* Stomias boa (Risso, 1810) (Kocaağız Balığı)
Alabalıklar (Salmonidae)
* Salmo trutta labrax Pallas, 1811 (Deniz Alası)
Camgözlüler (Argentidae)
* Argentina sphyraena Linnaeus, 1758 (Derinsu Gümüş Balığı)
Işıklı Sardalyalar (Scopeliformes)
Filamentli Zurna Balıkları (Aulopidae)
* Aulopus filamentosus (Bloch,1792) (Filamentli Zurna Balığı)
Kerkentele Balıkları, Zurna Baliklari (Synodontidae)
* Synodus saurus (Linnaeus,1758) (ZuLobianchia dofleinirna Balığı, Lokum Balığı, İskarmoz)
* Saurida undosquamis (Richardson, 1848) (Zurna Balığı, Lokum Balığı, İskarmoz)
Yeşil Gözlüler, Örümcek Balıkları (Chlorophthalmidae)
* Chlorophthalmus agassizi Bonaparte, 1840 (Yeşilgöz Balığı)
* Bathypterois mediterraneus Bauchot, 1962 (Örümcek Balığı)
Işıldak Balıkları (Myctophidae)
* Benthosema glaciale (Reinhardt, 1837) (Işıldak Balığı)
* Ceratoscopelus maderensis (Lowe, 1839) (Işıldak Balığı)
* Diaphus holti Taning, 1918 (Işıldak Balığı)
* Diaphus metopoclampus (Cocco, 1829) (Işıldak Balığı)
* Hygophum benoiti (Cocco, 1838) (Işıldak Balığı)
* Lampanyctus crocodilus (Risso, 1810) (Işıldak Balığı)
* Lobianchia dofleini (Zugmayer, 1911) (Işıldak Balığı)
* Myctophum punctatum Rafinesque, 1810 (Işıldak Balığı)
Yalancı Zarganalar (Paralepididae)
* Sudis hyalina Rafinesque, 1810 (Yalancı Zargana Balığı-Derin Deniz Turnası)
Yılanbalıkımsılar (Anguilliformes)
Yılanbalıkları (Anguillidae)
* Anguilla anguilla (Linneaeus, 1758) (Tatlısu Yılan Balığı)
Mürenler (Muraenidae)
* Gymnothorax unicolor (Delaroche, 1809) (Kahverengi Müren Balığı)
* Muraena helena Linnaeus, 1758 (Müren Balığı)
Xenocongridae
* Chlopsis bicolor Rafinesque, 1810 (İki Renkli Yalancı Müren)
Mığrılar (Congridae)
* Ariosoma balearicum (Delaroche, 1809) (Mığrı)
* Conger conger ([Artedi, 1738] Linnaeus, 1758) (Mığrı)
* Gnathophis mystax (Delaroche, 1809) (Mığrı)
Yılankurdu Balıkları (Ophichthidae)
* Dalophis imberbis (Delaroche, 1809) (Yılan Balığı)
* Echelus myrus (Linnaeus, 1758) (Mırmır Yılan Balığı)
* Ophichthus rufus (Rafinesque, 1810) (Yılankurdu Balığı)
* Ophisurus serpens Linnaeus,1758 (Dikenli Yılan Balığı)
Zarganasılar (Beloniformes)
Zarganalar (Belonidae)
* Belone belone (Linnaeus, 1761) (Zargana)
* Belone belone euxini Gunther, 1866 (Zargana)
* Belone belone gracilis Lowe, 1839 (Zargana)
* Belone svetovidovi Collette & Parin, 1970 (Zargana)
* Tylosurus acus imperialis (Rafinesque, 1810) (Zargana)
Zarganalar (Scomberesocidae)
* Scomberesox saurus (Walbaum, 1792) (Zargana)
Uçanbalıklar (Exocoetidae)
* Cheilopogon heterurus (Rafinesque, 1810) (Uçan Balık)
* Hirundichthys rondeletii (Valenciennes, 1846) (Uçan Balık)
* Parexocoetus mento (Valenciennes, 1846) (Uçan Balık)
Yarımgaga Balıkları (Hemiramphidae)
* Hemiramphus far (Forsskal, 1775) (Çomak Balığı, İbikli)
* Hyporhampus picarti (Valenciennes, 1846) (Çomak Balığı, İbikli)
Dişli Sazancıksılar (Cyprinodontiformes)
Dişli Sazancıklar (Cyprinodontidae)
* Aphanius dispar (Ruppell, 1828) (Dişli Sazancık)
* Aphanius fasciatus (Nardo, 1827) (Dişli Sazancık)
Boru balıksılar (Syngnathiformes)
Boru Balıkları (Macrorhamphosidae)
* Macroramphosus scolopax (Linnaeus, 1758) (Boru Balığı)
Deniz Iğneleri, Deniz Atları (Syngnathidae)
* Hippocampus hippocampus (Linnaeus,1758) (Denizatı)
* Hippocampus ramulosus Leach, 1814 (Denizatı)
* Nerophis ophidion (Linnaeus,1758) (Deniziğnesi)
* Syngnathus abaster Risso, 1826 (Deniziğnesi)
* Syngnathus acus Linnaeus, 1758 (Deniziğnesi)
* Syngnathus phlegon Risso, 1826 (Deniziğnesi)
* Syngnathus schmidti Popov, 1928 (Deniziğnesi)
* Syngnathus tenuirostris Rathke, 1837 (Deniziğnesi)
* Syngnathus typhle Linnaeus, 1758 (Deniziğnesi)
* Syngnathus variegatus Pallas, 1811 (Deniziğnesi)
Fistularidae
* Fistularia commersonii Rüppell, 1838 (Çomak balığı)
Dikencesiler (Gasterosteiformes)
Dikenceler (Gasterosteidae)
* Gasterosteus aculeatus Linnaeus, 1758 (Dikence Balığı)
Mezgitsiler (Gadiformes)
Fare Kuyruklular (Macrouridae)
* Coelorhynchus coelorhynchus (Risso, 1810) (Fare Balığı)
* Hymenocephalus italicus Giglioli, 1884 (Kılkuyruk Fare Balığı)
* Nezumia aequalis (Gunther, 1878) (Fare Balığı)
* Nezumia sclerorhynchus (Valenciennes, 1838) (Fare Balığı)
* Trachyrhynchus trachyrhynchus (Risso, 1810) (Uzun Burunlu Fare Balığı)
Berlam balıkları (Merlucciidae)
* Berlam veya Barlam (Merluccius merluccius)
Mezgitgiller (Gadidae)
* Gadiculus argenteus argenteus Guichenot, 1850 (Pamukçuk Balığı)
* Merlangius merlangus euxinus (Nordmann, 1840) (Mezgit)
* Micromesistius poutassou (Risso, 1826) (Derinsu Mezgiti, Mavi *Mezgit)
* Trisopterus minutus capelanus (Lacepede, 1800) (Tavuk Balığı)
* Antonogadus megalokynodon (Kolombatovic, 1894) (Küçük Gelincik)
* Gaidropsarus meditrraneus (Linnaeus,1758) (Gelincik Balığı)
* Gaidropsarus vulgaris (Cloquet, 1824) (Gelincik Balığı)
* Molva dipterygia macrophthalma (Rafinesque, 1810) (Uzun gelincik)
* Phycis blennoides (Brunnich, 1768) (Gelincik Balığı)
* Phycis phycis (Linnaeus, 1766) (Gelincik Balığı)
Moridae
* Mora moro (Risso, 1810)
* Gadella maraldi (Risso, 1810)
Parlayan Balıklar (Lampridiformes)
Kurdela Balıkları (Regalecidae)
* Regalecus glesne Ascanius, 1772 (Büyük Kurdela Balığı)
Kagitbaliklari (Trachipteridae)
* Trachpterus trachypterus (Gmelin, 1789) (Kağıt Balığı)
* Zu cristatus (Bonelli, 1820) (Tepeli Kağıt Balığı)
Lophotidae
* Lophotus lacepedei Giorna, 1809
Beryciformes
Kemikbaslilar (Trachichthyidae)
* Hoplostethus mediterraneus Cuvier, 1829 (Kütük Balığı)
Asker Balıkları (Holocentridae)
* Sargocentrum rubrum (Forsskal, 1775) (Asker Balığı, Hindistan *Balığı, Naylon Balığı, Sincap Balığı)
Zeiformes [değiştir]
Dülger Balıkları (Zeidae)
* Zeus faber Linnaeus, 1758 (DÜlger Balığı, Peygamber Balığı)
Peri Balıkları (Caproidae)
* Capros aper (Linnaeus, 1758) (Peri Balığı)
Levreksiler (Perciformes)
Hani Balıkları (Serranidae)
* Anthias anthias (Linnaeus, 1758) (Berber Balığı)
* Callanthias ruber (Rafinesque, 1810) (Berber Balığı)
* Epinephelus aeneus (E.Geoffroy Saint-Hilarie, 1817) (Lahos)
* Epinephelus alexandrinus (Valenciennes, 1828) (Lahos )
* Epinephelus caninus (Valenciennes, 1843) (Orfoz)
* Epinephelus guaza (Linnaeus, 1758) (Orfoz)
* Ephinephelus haifensis Ben-Tuvia, 1953 (Orfoz, Börtlek, Arap)
* Mycteroperca rubra (Bloch, 1793) (Taş Hanisi)
* Polyprion americanus (Schneider,1801) (İskorpit Hanisi)
* Serranus cabrilla (Linnaeus, 1758) (Asıl Hani)
* Serranus hepatus (Linnaeus, 1758) (Benekli Hani)
* Serranus scriba (Linnaeus, 1758) (Çizgili Hani)
Levrek Balıkları (Moronidae)
* Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758) (Levrek)
* Dicentrarchus punctatus (Bloch, 1792) (Benekli Levrek)
Isparozgiller (Teraponidae)
* Pelates quadrilineatus (Bloch, 1790) (Çizgili İsparoz)
Kardinal Balıkları (Apogonidae)
* Apogon imberbis (Linnaeus, 1758) (Kardinal Balığı)
* Apogon nigripinnis Cuvier, 1838 (Kardinal Balığı)
* Epigonus telescopus (Risso, 1810) (Küçük Kardinal Balığı)
* Microichthys coccoi Ruppell, 1852 (Derinsu Kardinal Balığı)
Kurdela Balıkları (Cepolidae)
* Cepola macrophthalma Linnaeus, 1766 (Kurdele Balığı)
Lüfergiller (Pomatomidae)
* Pomatomus saltator (Linnaeus, 1766) (Lüfer)
Istavritgiller (Carangidae)
* Alectis alexandrinus (E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) (İskender Balığı)
* Alepes djeddaba (Forskkal, 1775) (Çatal Balığı)
* Campogramma glaycos (Lacepede, 1801) (Çıplak)
* Caranx crysos (Mitchill, 1815) (Kral Balığı)
* Caranx hippos (Linnaeus, 1766) (Kral Balığı)
* Caranx rhonchus E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1817 (Kral Balığı)
* Lichia amia (Linnaeus, 1758) (Akya)
* Naucrates ductor (Linnaeus, 1758) (Malta Palamutu, Kılavuz Balığı)
* Pseudocaranx dentex (Schneider, 1801) (Kral Balığı)
* Seriola dumerili (Risso, 1810) (Sarı Kuyruk)
* Trachinotus ovatus (Linnaeus, 1758) (Yaladerma)
* Trachurus mediterraneus (Steindachner, 1868) (Sarıkuyruk İstavrit)
* Trachurus picturatus (Bowdich, 1825) (İstavrit)
* Trachurus trachurus (Linnaeus, 1758) (Karagöz İstavrit)
Lambuga Balıkları (Coryphaenidae)
* Coryphaena hippurus Linnaeus, 1758 (Lambuga)
Baltabas Balıkları (Bramidae)
* Brama brama (Bonnaterre, 1788) (Balta Balığı)
Ückuyruk Balıkları (Lobotidae)
* Lobotes surinamensis (Bloch, 1790) (Üç Kuyruk Balığı, Tahta Balığı)
Eksi Balıklar (Leiognathidae)
* Leiognathus klunzingeri (Steindachner, 1898) (Eksi Balığı)
Gargur Balıkları (Haemulidae)
* Pomadasys incisus (Bowdich, 1825) (Gargur)
Gölge balıkları (Sciaenidae)
* Sarıağız (Argyrosomus regius)
* Eşkina (Sciaena umbra)
* Minakop (Umbrina cirrosa)
Gümüs Sillagolar (Sillaginidae)
* Sillago sihama (Forsskal, 1775) (Sivriburun Gümüş)
Barbunyagiller (Mullidae)
* Mullus barbatus Linnaeus, 1758 (Barbunya)
* Mullus surmuletus Linnaeus, 1758 (Tekir)
* Upeneus moluccensis (Bleeker,1855) (Paşa Barbunu)
* Upeneus pori (Ben-Tuvia & Golani, 1989) (Paşa Barbunu)
Cöpcu Balıkları (Pempheridae)
* Pempheris vanicolensis Cuvier, 1831 (Üçgen Balığı, Yaprak Balığı)
Mercan balıkları (Sparidae)
* Boops boops (Linnaeus, 1758) (Kupes)
* Dentex dentex (Linnaeus, 1758) (Sinagrit)
* Dentex gibbosus (Rafinesque, 1810) (Trança)
* Dentex macrophthalmus (Bloch, 1791) (Patlakgöz Mercan)
* Dentex maroccanus Valenciennes, 1830 (Fas Mercanı)
* Diplodus annularis (Linnaeus, 1758) (Isparoz)
* Diplodus cervinus cervinus (Lowe, 1841) (Çizgili Mercan)
* Diplodus puntazzo (Gmelin, 1789) (Sivriburun Karagöz)
* Diplodus sargus (Linnaeus, 1758) (Sargos)
* Diplodus vulgaris (E. Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) (Karagöz)
* Lithognathus mormyrus (Linnaeus, 1758) (Mırmır)
* Oblada melanura (Linnaeus, 1758) (Melanura, Minanur)
* Pagellus acarne (Risso, 1826) (Yabani Mercan)
* Pagellus bogaraveo (Brunnich, 1768) (Mandagöz Mercan)
* Pagellus erythrinus (Linnaeus, 1758) (Kırma Mercan)
* Pagrus auriga (Valenciennes, 1843) (Çizgili Mercan)
* Pagrus caeruleostictus (Valenciennes, 1830) (Yalancı Trança)
* Pagrus pagrus (Linnaeus, 1758) (Fangri)
* Sarpa salpa (Linnaeus, 1758) (Salpa)
* Sparus aurata Linnaeus, 1758 (Çipura)
* Sarıgöz (Spondyliosoma cantharus)
İzmaritgiller (Centracanthidae)
* Centracanthus cirrus Rafinesque, 1810 (İstrangilos)
* Spicara flexuosa Rafinesque, 1810 (İzmarit)
* Beyazgöz (Spicara maena)
* Spicara smaris (Linnaeus, 1758) (Istrangilos)
Papaz Balıkları (Pomacentridae)
* Chromis chromis (Linnaeus, 1758) (Papaz Balığı, Çatalkuyruk)
Lapinler (Labridae)
* Acantholabrus palloni (Risso, 1810) (Derinsu Lapini)
* Coris julis (Linnaeus, 1758) (Gelin Balığı)
* Ctenolabrus rupestris (Linnaeus, 1758) (Çırçır, Ot Balığı)
* Labrus bergylta Ascanius, 1767 (Lapin)
* Labrus bimaculatus Linnaeus, 1758 (Lapin)
* Labrus merula Linnaeus, 1758 (Lapin)
* Labrus viridis Linnaeus, 1758 (Lapin)
* Pteragogus pelycus Randall, 1981 (Flamentli Çırçır)
* Symphodus cinereus (Bonnaterre, 1788) (Çırçır)
* Symphodus doderleini Jordan, 1891 (Çırçır)
* Symphodus mediterraneus (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
* Symphodus melanocercus (Risso, 1810) (Çırçır)
* Symphodus melops (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
* Symphodus ocellatus (Forsskal, 1775) (Çırçır)
* Symphodus roissali (Risso, 1810) (Çırçır)
* Symphodus rostratus (Bloch, 1797) (Çırçır)
* Symphodus tinca (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
* Thalassoma pavo (Linnaeus, 1758) (Gün Balığı)
* Xyrichthys novacula (Linnaeus, 1758) (Ustura Balığı)
Papagan Balıkları (Scaridae)
* Sparisoma cretense (Linnaeus, 1758) (Iskaroz, Papağan Balığı)
Kum Balıkları (Ammodytidae)
* Gymnammodytes cicerelus (Rafinesque, 1810) (Kum Balığı)
Trakonyalar (Trachinidae)
* Echiichthys vipera (Cuvier, 1839) (Varsam)
* Trachinus araneus Cuvier, 1829 (Kum Trakonyası)
* Trachinus draco Linnaeus, 1758 (Trakonya)
* Trachinus radiatus Cuvier, 1829 (Trakonya)
Göge Bakanlar (Uranoscopidae)
* Uranoscopus scaber Linnaeus, 1758 (Tiryaki Balığı, Kurbağa Balığı)
Sokar Balıkları (Siganidae)
* Siganus luridus (Ruppell, 1828) (Sokar Balığı)
* Siganus rivulatus Forsskal, 1775 (Esmer Sokar Balığı)
Yag Balıkları (Gempylidae)
* Ruvettus pretiosus Cocco, 1829 (Kalas Balığı)
Kilkuyruk Balıkları (Trichiuridae)
* Lepidopus caudatus (Euphrasen, 1788) (Palaska Balığı)
* Trichiurus lepturus Linnaeus, 1758 (Kılkuyruk Balığı)
Uskumrugiller (Scombridae)
* Auxis rochei (Risso, 1810) (Gobene Balığı)
* Euthynnus alletteratus (Rafinesque, 1810) (Yazılı Orkinos)
* Katsuwonus pelamis (Linnaeus, 1758) (Çizgili Tonito)
* Orcynopsis unicolor (E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) (Ak Palamut)
* Sarda sarda (Bloch, 1793) (Palamut)
* Scomber japonicus Houttuyn, 1782 (Kolyoz)
* Scomber scombrus Linnaeus, 1758 (Uskumru)
* Scomberomorus commerson (Lacepede, 1800) (Palamut Kolyozu)
* Thunnus alalunga (Bonnaterre, 1788) (Orkinoz)
* Thunnus thynnus (Linnaeus, 1758) (Ton Balığı)
Imparator Balıkları (Luvaridae)
* Luvarus imperialis Rafinesque, 1810 (İmparator Balığı)
Marlin Balıkları (Istiophoridae)
* Tetrapturus belone Rafinesque, 1810 (Akdeniz Zıpkın Balığı)
Kilic Balıkları (Xiphiidae)
* Xiphias gladius Linnaeus, 1758 (Kılıç Balığı)
Kaya balıkları (Gobiidae)
* Beyaz kaya balığı (Aphia minuta)
* Deltentosteus quadrimaculatus
* Altın kaya balığı (Gobius auratus)
* Gobius bucchichi
* Gobius cobitis
* Gobius cruentatus
* Gobius geniporus
* Kömürcü kaya balığı (Gobius niger)
* Hortum kaya balığı (Gobius paganellus)
* Çizgili kaya balığı (Gobius vittatus)
* Knipowitschia caucasica
* Lesueurigobius friesii
* Lesueurigobius suerii
* Kurbağa kaya balığı (Mesogobius batrachocephalus)
* Neogobius cephalarges
* Neogobius eurycephalus
* Neogobius fluviatilis
* Neogobius gymnotrachelus
* Neogobius melanostomus
* Neogobius platyrostris
* Neogobius ratan
* Oxyurichthys papuensis
* Pomatoschistus bathi
* Pomatoschistus marmoratus
* Pomatoschistus minutus
* Pomatoschistus pictus adriaticus
* Tatlı su kaya balığı (Proterorhinus marmoratus)
* Thorogobius ephippiatus
* Saz kaya balığı (Zosterisessor ophiocephalus)
Üzgün Balıkları (Callionymidae)
* Callionymus fasciatus Valenciennes, 1837 (Üzgün Balığı)
* Callionymus filamentosus Valenciennes, 1837 (Üzgün Balığı)
* Callionymus lyra Linnaeus, 1758 (Üzgün Balığı)
* Callionymus maculatus Rafinesque, 1810 (Üzgün Balığı)
* Callionymus pusillus Delaroche, 1809 (Üzgün Balığı)
* Callionymus risso Le Sueur, 1814 (Üzgün Balığı)
* Synchiropus phaeton (Gunther, 1861) (Üzgün Balığı)
Horozbinagillar (Blenniidae)
* Aidablennius sphynx (Valenciennes, 1836) (Horozbina)
* Blennius ocellaris Linnaeus, 1758 (Horozbina)
* Coryphoblennius galerita (Linneaus, 1758) (Horozbina)
* Lipophrys adriaticus (Steindachner & Kolombatovic, 1883) (Horozbina)
* Lipophrys basiliscus (Valenciennes, 1836) (Horozbina)
* Lipophrys canevai (Vinciguerra, 1880) (Horozbina)
* Lipophrys dalmatinus (Steindachner & Kolombatovic, 1883) (Horozbina)
* Lipophrys nigriceps nigriceps (Vinciguerra, 1883) (Horozbina)
* Lipophrys pavo (Risso, 1810) (Horozbina)
* Lipophrys trigloides (Valenciennes, 1836) (Horozbina)
* Parablennius gattorugine (Brunnich, 1786) (Horozbina)
* Parablennius incognitus (Bath, 1968) (Horozbina)
* Parablennius rouxi (Cocco, 1833) (Horozbina)
* Parablennius sanguinolentus (Pallas, 1811) (Horozbina)
* Parablennius tentacularis (Brunnich, 1768) (Horozbina)
* Parablennius zvonimiri (Kolombatovic, 1892) (Horozbina)
* Petroscirtes ancylodon Ruppell, 1838 (Horozbina)
* Scartella cristata (Linnaeus, 1758) (Horozbina)
Pullu Horozbinalar (Clinidae)
* Clinitrachus argentatus (Risso, 1810) (Arı Balığı)
Üc Yüzgecli Horozbinalar (Tripterygiidae)
* Tripterygion melanurus Guichenot, 1845 (Karabaş Balığı)
* Tripterygion tripteronotus (Risso, 1810) (Karabaş Balığı)
* Tripterygion delaisi Cadenat & Blache, 1971 (Karabaş Balığı)
Bythitidae
* Bellottia apoda Giglioli, 1883
Kayış balıkları (Ophidiidae)
* Sarı kayış balığı (Ophidion vassali)
* Ophidion barbatum
* Ophidion rochei
Inci Balıkları (Carapidae)
* Carapus acus (Brunnich, 1768) (İnci Balığı)
Kara Balıklar (Centrolophidae)
* Centrolophus niger (Gmelin, 1789) (Kara Balık)
Yildiz Balıkları (Stromaetidae)
* Stromateus fiatola Linnaeus, 1758 (Yıldız balığı)
Iskarmoz Balıkları (Sphyraenidae)
* Sphyraena chrysotaenia Klunzinger, 1884 (Turna Balığı, Iskarmoz)
* Sphyraena sphyraena (Linnaeus, 1758) (Turna Balığı, Iskarmoz)
* Sphyraena viridensis Cuvier, 1829 (Turna Balığı)
* Sphyraena flavicauda Rüppell, 1838 (Turna balığı)
Kefalgiller (Mugilidae)
* Chelon labrosus (Risso, 1826) (Kefal, Mavraki)
* Liza aurata (Risso, 1810) (Kefal, Altınbaş Kefal)
* Liza carinataa (Ehrenberg, 1836) (Kefal)
* Liza ramada (Risso, 1826) (Kefal, Ceyran)
* Liza saliens (Risso, 1810) (Kefal)
* Mugil cephalus Linnaeus, 1758 (Kefal, Has Kefal)
* Mugil soiuy Basilewsky, 1855(Çin Kefali,Rus Kefali)
* Oedalechilus labeo (Cuvier, 1829) (Kefal, Dudaklı Kefal)
Gümüs Baligimsilar (Atheriniformes)
Gümüs Balıkları (Atherinidae)
* Atherina hepsetus Linnaeus, 1758 (Gümüş Balığı, Çamuka)
* Atherina boyeri Risso, 1810 (Gümüş Balığı)
* Atherinomorus lacunosus (Forster, 1801) (Gümüş Balığı)
Scorpaeniformes
Iskorpitgiller (Scorpaenidae)
* Helicolenus dactylopterus (Delaroche, 1809) (Derinsu İskorpiti)
* Scorpaena elongata Cadenat, 1943 (İskorpit)
* Scorpaena maderensis Valenciennes, 1833 (İskorpit)
* Scorpaena notata Rafinesque, 1810 (Benekli İskorpit)
* Scorpaena porcus Linnaeus, 1758 (Lipsoz)
* Scorpaena scrofa Linnaeus, 1758 (İskorpit)
Kirlangic Balıkları (Triglidae)
* Aspitrigla cuculus (Linnaeus, 1758) (Kırlangıç, Dikenli Kırlangıç)
* Aspitrigla obscura (Linnaeus, 1758) (Kırlangıç)
* Eutrigla gurnardus (Linnaeus, 1758) (Benekli Kırlangıç)
* Lepidotrigla cavillone (Lacepede, 1801) (Kırlangıç)
* Lepidotrigla dieuzeidei Audoin, 1973 (Kırlangıç)
* Trigla lucerna Linnaeus, 1758 (Kırlangıç)
* Trigla lyra Linnaeus, 1758 (Kırlangıç, Öksüz balığı)
* Trigloporus lastoviza (Brunnich, 1768) (Kırlangıç, Mazak)
Öksüz Balıkları (Peristediidae)
* Peristedion cataphractum (Linnaeus,1758) (Dikenli Öksüz)
Ucan Kirlangic Balıkları (Dactyloperidae)
* Dactylopterus volitans (Linnaeus,1758) (Uçan Kırlangıç Balığı)
Pleuronectiformes
Kancaagiz Pisi Balıkları (Citharidae)
* Citharus linguatula (Linnaeus,1758) (Kancaağız Pisi Balığı)
Kalkangiller (Scophthalmidae)
* Lepidorhombus boscii (Risso, 1810) (Benekli Pisi)
* Lepidorhombus whiffiagonis (Walbaum, 1792) (Pisi Balığı)
* Phrynorhombus regius (Bonnaterre, 1788) (Küçük Pisi Balığı)
* Scophthalmus maeoticus (Pallas, 1811) (Kalkan)
* Scophthalmus maximus (Linnaeus,1758) (Dişi Kalkan)
* Scophthalmus rhombus (Linnaeus,1758) (Çivisiz Kalkan)
Pisi Balıkları (Bothidae)
* Arnoglossus imperialis (Rafinesque, 1810) (Küçük Pisi Balığı)
* Arnoglossus kessleri Schmidt, 1915 (Küçük Pisi Balığı)
* Arnoglossus laterna (Walbaum, 1792) (Küçük Pisi Balığı)
* Arnoglossus rueppelli (Cocco, 1844) (Küçük Pisi Balığı)
* Arnoglossus thori Kyle, 1913 (Küçük Pisi Balığı)
* Bothus podas (Delaroche, 1809) (Pisi Balığı)
Dere Pisileri (Pleuronectidae)
* Platichthys flesus luscus (Pallas, 1811) (Dere Pisisi)
Dil Balıkları (Soleidae)
* Buglossidium luteum (Risso, 1810) (Küçük Dil Balığı)
* Dicologoglossa cuneata ([de la Pylaie] Moreau, 1881) (Dil Balığı)
* Microchirus azevia (Capello, 1867) (Dil Balığı)
* Microchirus ocellatus (Linnaeus, 1758) (Benekli Dil Balığı)
* Microchirus variegatus (Donovan, 1808) (Lekeli Dil Balığı)
* Monochirus hispidus Rafinesque, 1814 (Küçük Dil Balığı)
* Solea impar Bennett, 1831 (Dil Balığı)
* Solea kleinii [Risso] Bonaparte, 1833 (Dil Balığı)
* Solea lascaris (Risso, 1810) (Dil Balığı)
* Solea nasuta (Pallas, 1811) (Dil Balığı)
* Solea solea (Linnaeus, 1758) (Dil Balığı)
Sivri Kuyruklu Dil Balıkları (Cynoglossidae)
* Cynoglossus sinusarabici (Chabanaud, 1931) (Küçük Dil Balığı)
* Symphurus nigrescens Rafinesque, 1810 (Küçük Dil Balığı)
Echeneiformes
Vantuz Balıkları (Echeneidae)
* Echeneis naucrates Linnaeus, 1758 (Kılavuz Balığı, Vantuz Balığı)
* Remora australis (Bennett, 1840) (Kılavuz Balığı, Vantuz Balığı)
* Remora remora (Linnaeus, 1758) (Kılavuz Balığı, Vantuz Balığı)
Tetraodontiformes
Cütre Balıkları, Tetik Balıkları (Balistidae)
* Balistes carolinensis Gmelin, 1789 (Çütre Balığı, Yasemin Balığı)
Dikenli Cütreler (Monacanthidae)
* Stephanolepis diaspros Fraser & Brunner, 1940 (Dikenli Çütre)
Balon Balıkları (Tetraodontidae)
* Lagocephalus lagocephalus (Linnaeus, 1758) (Mavi Balon Balığı)
* Lagocephalus spadiceus (Richardson, 1844) (Balon Balığı)
* Sphoeroides pachygaster (Muller & Troschel, 1848) (Balon Balığı)
* Lagocephalus suezensis Clark & Gohar, 1953 (Balon Balığı)
Ay Balıkları, Pervane Balıkları (Molidae)
* Mola mola (Linnaeus, 1758) (Pervane Balığı, Ay balığı)
* Ranzania laevis (Pennant, 1776) (Uzun Pervane Balığı, Ay balığı)
Gobiesociformes
Ördek Balıkları (Gobiesocidae)
* Diplecogaster bimaculata (Bonnaterre, 1788) (Ördek Balığı)
* Gouania wildenowi (Risso, 1810) (Ördek Balığı)
* Lepadogaster candollei Risso, 1810 (Ördek Balığı)
* Lepadogaster lepadogaster lepadogaster (Bonnaterre, 1788) (Ördek Balığı)
Lophiiformes
Fener Balıkları (Lophiidae)
* Lophius budegassa Spinola, 1807 (Fener Balığı)
* Lophius piscatorius Linnaeus, 1758 (Fener Balığı)
Türkiye Türler Listesi/Kıkırdaklı Balıklar (Chondrichthyes)
Köpek Balıkları (Pleurotremata)
Camgözler (Hexanchidae)
* Heptranchias perlo (Boz camgöz)
* Hexanchus griseus (Boz camgöz)
Pamukbalıkları (Odontaspididae)
* Eugomphodus taurus (Pamuk Balığı)
* Odontaspis ferox (Pamuk Balığı)
Dikburunlu Köpekbalıkları (Lamnidae)
* Büyük Beyaz Köpekbalığı (Carcharodon carcharias)
* Dikburun canavar (Isurus oxyrinchus)
* Dikburun harhariyas (Lamna nasus)
Dev Köpekbalıkları (Cetorhinidae)
* Dev köpekbalığı (Cetorhinus maximus)
Sapanbalıkları (Alopiidae)
* Sapan balığı, Tilki balığı (Alopias vulpinus)
Kedibalıkları (Scyliorhinidae)
* Lekeli kedibalığı (Galeus melastomus)
* Scyliorhinus canicula (Kedi Balığı)
* Scyliorhinus stellaris (Kedi Balığı)
Harhasyalar (Carchrinidae)
* Sivri camgöz (Carcharhinus brevipinna)
* Carcharhinus limbatus (Köpek Balığı)
* Carcharhinus melanopterus (Köpek Balığı)
* Büyük camgöz (Carcharhinus plumbeus)
* Prionace glauca (Pamuk balığı)
Kaygan Derili Köpekbalıkları (Triakidae)
* Galeorhinus galeus (Camgöz)
* Mustelus asterias
* Mustelus mustelus
* Mustelus punctulatus
Çekiçbaşlı Köpekbalıkları (Sphyrnidae)
* Sphyrna tudes (Çekiç Balığı)
* Sphyrna zygaena (Çekiç Balığı)
Domuzbalıkları (Oxynotidae)
* Oxynotus centrina (Domuz Balığı)
Katranbalıkları (Squalidae)
* Centrophorus granulosus (Köpek Balığı)
* Centrophorus uyato (Köpek Balığı)
* Küt burunlu köpekbalığı (Dalatias licha)
* Çivili köpekbalığı (Echinorhinus brucus)
* Siyah köpekbalığı (Etmopterus spinax)
* Squalus acanthias (Mahmuzlu Camgöz)
* Squalus blainvillei (Mahmuzlu Camgöz)
Deniz Melekleri, Kelerler (Squatinidae)
* Squatina aculeata (Keler)
* Squatina oculata (Keler)
* Squatina squatina (Keler)
Vatozlar (Hypotremata)
Kemanvatozları (Rhinobatidae)
* Rhinobatos cemiculus (Kemane balığı)
* Rhinobatos rhinobatos (Kemane Balığı)
Elektrikli Vatozlar (Torpedinidae)
* Torpedo marmorata (Elektrikli Vatoz, çarpan)
* Torpedo torpedo (Elektrikli Vatoz, çarpan)
* Torpedo nobiliana (Elektrikli Vatoz, çarpan)
Esas Vatozlar (Rajidae)
* Raja alba (Vatoz)
* Raja asterias (Vatoz)
* Raja batis (Vatoz)
* Raja clavata (Dikenli Vatoz)
* Raja fullonica (Vatoz)
* Raja miraletus (Vatoz)
* Raja montagui (Vatoz)
* Raja naevus (Vatoz)
* Raja oxyrinchus (Vatoz)
* Raja polystigma (Vatoz)
* Raja radula (Vatoz)
* Raja undulata (Vatoz)
Dikenli Vatozlar (Dasyatidae)
* Dasyatis centroura (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
* Tatlisu dikenli vatozu (Dasyatis pastinaca)
* Dasyatis tortonesei (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
* Dasyatis violacea (Rina Balığı, Dikenli Vatoz)
* Uzun kuyruklu rina balığı (Himantura uarnak)
* Taeniura grabata (Dikenli Vatoz)
Kazıkkuyruk Balıkları (Gymnuridae)
* Kazıkkuyruk balığı (Gymnura altavela)
Kartal Vatozlar, Folyalar (Myliobatidae)
* Myliobatis aquila (Çiçuna)
* Pteromylaeus bovinus (Çiçuna)
Inekburunlu Vatozlar (Rhinopteridae)
* Rhinoptera marginata (Çiçuna)
Kulaklı Folyalar (Mobulidae)
* Kulaklı folya (Mobula mobular)
Zooloji
-
Ataks tavuk yetiştiriciliği ve Ataks tavuk özellikleri nelerdir?
-
Omurgalılara Genel Bir Bakış
-
Memelileri diğer canlı türlerinden ayıran bazı özellikler
-
Göz dizilişlerine bakarak örümceklerde familya tespiti
-
Önositoid nedir? Önositoidler nasıl bir yapıya sahiptir ?
-
Adipohemosit nedir?
-
Sferül hücre nedir?
-
Koagülosit nedir?
-
İntegrin nedir? Görevleri nelerdir?
-
Organogenez nedir ? Hangi canlılarda görülür ?
-
Hayvanlarda boşaltım sistemi elemanları nelerdir?
-
Nöral Kristadan Gelişen Yapılar
-
Omurgasızlarda kan hücreleri
-
Deneylerde Neden Fare Kullanılır?
-
İstilacı Türlerin Yayılma Yolları Nelerdir ?